Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ruční papírna - Velké Losiny

 Poslední místo, které jsme v rámci našeho letošního projektu navštívili byla ruční papírna ve Velkých Losinách. Po dni dni plném smradu a odpadků to bylo snad pro každého z nás příjemné zakončení dne.

Hned po příchodu se nás ujala rázná paní průvodkyňě, která nám popisovala úplně vše co se v papírně nacházelo a také nám řekla něco o historii. My Vám  napíšeme jen to co bylo podle nás nejdůležitější.

Velkolosinská ruční papírna byla na zdejším panství moravského rodu pánů ze Žerotína založena na sklonku 16. století.

Papírenskou manufakturu nechal vystavit na místě bývalého obilního mlýna Jan mladší ze Žerotína. Existenci papírny dokládá její doposud nejstarší známá průsvitka z roku 1596 v podobě žerotínského erbu – lev s korunkou stojící na třech pahorcích.

 

Velkolosinská manufaktura dnes patří k nejstarším doposud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Ruční papír se zde stále vyrábí tradičním postupem z bavlny a lnu.

Pro svou vysokou kvalitu a staletou trvanlivost se používá zejména ve výtvarném umění, pro významnou osobní i firemní korespondenci, reprezentační účely, k tisku bibliofilií a rovněž v knižní umělecké a restaurátorské praxi.

Od poloviny 70. let 20. století prošel celý areál několika etapami nákladných rekonstrukcí a oprav, které pokračují i v současné době.

Celý areál byl v roce 2002 prohlášen vládou České republiky národní kulturní památkou.

Pro mě osobně. Pro člověka, který nerozumí technice, turbínám, drtičům odpadu a podobným strojům byla ruční papírna přijemnou a zajímavou tečkou dne.