Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dlouhé stráně

Jako první jsme navštívili přečerpávací vodní nádrž DLOUHÉ STRÁNĚ. Hned ráno jsme se celá třída i náš doprovod setkali u autobusu, který přijel až ke škole. Po pár minutách jsme už všichni seděli uvnitř a jeli na horu Dlouhé Stráně, kde se nacházela stejně jmenovaná vodní elektrárna.

Když jsme přijeli na místo, tak jako první jsme si oblékli bundy a mikiny, protože tam nahoře byla strašná zima a foukal studený vítr. Hned poté se nás ujal pan průvodce, který nám vysvětlil chod celé elektrárny. Nejdříve nám vše popsal ve třídě, kde jsme si udělali malé zápisky a poté jsme se šli podívat jak to vypadá v reálu.

Elektrárna leží na Moravě v katastru obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Její výstavba byla zahájena v roku 1978. Do provozu byla ale uvedena až v roce 1996. 

Elektrárna má dvě nádrže. Dolní nádrž se nachází na říčce Divoká Desná. Horní nádrž leží na hoře Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350m. Vlastní elektrárna je řešena jako podzemní dílo. Horní nádrž je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přivaděči, každým pro jedno soustrojí; s dolní nádrží je elektrárna spojena dvěma odpadními tunely dlouhými 354 a 390 metrů. V elektrizační soustavě plní Dlouhé Stráně několik významných funkcí - statistickou, dynamickou a kompenzační.  

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně má hned tři "nej". Je vybavena největší reverzní turbínou v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW, je elektrárnou s největším spádem v České republice - 510,7 m - a je vodní elektrárnou s největším celkovým instalovaným výkonem v ČR 2x325 MW. Elektrárnu provozuje skupina ČEZ.

Projít si elektrárnu bylo zajímavé, ale všichni jsme se už těšili dotepla a jak si odpočineme, protože obejít horní nádrž bylo skoro jako tůra na Praděd.